A gyermek megszégyenítésének 3 káros hatása
A megszégyenítéssel nem tanítunk semmit
A szülő feladata az, hogy sok mindent megtanítson a gyermekének, hogy egy minta, egy követendő példa legyen a gyermeke számára. Amennyiben a gyermek azt látja, hogy a szülő a neki nem tetsző dologra megszégyenítéssel reagál, úgy a gyermek is ezt a sémát követi, és ezt viszi magával a felnőtt életébe. Lehet, hogy egy felnőtt embernek sok minden nem tetszik, ami körülötte zajlik, vagy vannak gondjai egyes emberekkel, az ők viselkedésével, de nem a megszégyenítés a megoldás, hiszen ez nem emberhez méltó viselkedés. Amennyiben a szülő a gyermekével szemben is alkalmazza ezt az eszközt, és nem az empátiát helyezi előtérbe, akkor a gyermek sem lesz empatikus nagykorában. Sokkal könnyebben nyúl a megszégyenítés eszközéhez, mint hogy segítő kezet nyújtson másoknak.
A gyermekben kialakul a tehetetlen düh
Gondoljunk egy olyan családra, ahol folyamatosan bántalmazzák és megszégyenítik, megalázzák a gyermeket. A gyermek tehetetlenné válik, hiszen érzi, hogy a szülei nem a megfelelő módon nyilvánulnak meg, viszont nem mer lépni, visszaszólni, mert nagyon jól tudja, hogy minden egyes ilyen megnyilvánulást szankciók követnek. A gyermekben forr a düh, de otthon nem vezetheti ezt le. Egyre frusztráltabbá és ezzel együtt, egyre tehetetlenebbé válik. Hol fogja levezetni a benne dúló feszültséget? A közösségben, azaz az óvodában, vagy az iskolában. Ő is ahhoz az eszközhöz fog nyúlni, amelyhez a szülei, így akár verbálisan, akár érzelmileg, akár fizikailag fog másokat bántalmazni. Ezzel együtt a frusztrációját is le tudja vezetni. Sajnos, ha ez a viselkedési minta megszilárdul, segítség nélkül nem is nagyon reménykedhetünk abban, hogy ez megváltozik.
A gyermek önbizalma csökken
Azt a gyereket, akit gyermekkorában megaláztak, nagyon kevés önbizalommal fog felnőtt korában rendelkezni. Sem önmagában, sem másokban nem fog bízni, így sem a munkájában, sem pedig a magánéletében nem lesz sikeres. Nem csak az lesz a gond, hogy nem hiszi el magáról, hogy képes a munkahelyén egy adott feladatot elvégezni, hanem azt sem fogja elhinni, hogy őt egyáltalán lehet szeretni. Ezek a negatív érzelmek, és az örökös kétségek azonban nem csak a szerelmi, hanem más emberi kapcsolatait is könnyedén megmérgezhetik.