4 tanács tinédzserek neveléséhez

A tinédzserekkel nem mindig könnyű bánni, hiszen egy érzelmi hullámvasúton ülnek és száguldoznak, és sok esetben nagyon kiszámíthatatlan a viselkedésünk. Sok szülő nem is tudja hova tenni, megérteni az addig aranyos, kedves, rendes, tisztelettudó kamasza viselkedését, aki néha teljesen ki is fordulhat magából. Ez a korszak azonban csak ideiglenes, nem fog örökké tartani. Ilyenkor sem szabad eltávolodni a kamasz gyerekünktől, hiszen az ebben korban megerősödött szülő-kamasz kapcsolat, akár meg is határozhatja a jövőbeni kapcsolatot. A cikkben 4 tanácsot mutatunk be, amelyek talán segíthetnek jobban átvészelni ezt az időszakot.
A tinédzsereket nem könnyű nevelni - 4 tanács tinédzserek neveléséhez – de azért vannak jó és megbízható módszerek.

1. Minden kamasz igényli a figyelmet

Még ha nem is mondják ki, a kamaszoknak igenis szükségük van arra, hogy figyeljünk rájuk, hogy meghallgassuk és megértsük őket. A szülő lehet ugyan elfoglalt, de a kamasz gyereknek egyrészt nagy lelkierő szükséges, hogy a szüleivel beszélje meg a problémáit, másrészt, ez egy nagyon jó jel is, hiszen sok kamasz ilyenkor bezárkózik, magába fordul és senkivel, főként nem a szüleivel akar beszélgetni. A szülők helyett előszeretettel választják a barátaikat, így ha a szülőhöz fordulnak egy kis figyelemért, azt nagyon is komolyan kell venni.

2. A szeretet is fontos

A kamaszok sok esetben, nagyon össze vannak zavarodva, hiszen már nem gyerekek, de még nem is felnőttek. Nagyon sok megértésre, türelemre és legfőképpen szeretetre van szükségük. Ez utóbbi segít nekik átvészelni a kamaszkor nehézségeit és így könnyebben teszik túl magukat az élet adta buktatókon, kudarcokon is. A szeretet a kulcsa a kamaszok szívéhez, így minden szülőnek annyit kell abból adni, amennyit csak tud.

Családi magazin cikk közepi banner

3. Néha mondjunk nemet is

Az, hogy szeretetteljesen fordulunk a kamaszunk felé, nem azt jelenti, hogy mindent meg is engedhetünk neki. Nyilván fel kell állítani új szabályokat és korlátokra is szükség van, hiszen felelősséggel tartozunk a gyermekünk felé. Néha hagyni kell a kamaszt, hogy saját maga hozzon meg döntéseket, és hogy tapasztalatokat gyűjtsön az életről, de azért tudnia kell, hogy bármi is történjen, a szülőhöz mindig bizalommal fordulhat.

4. Tiszteljük a döntéseit

A kamaszoknak már ebben a korban is meg kell hozni bizonyos horderejű döntéseket, amelyeket tartsunk tiszteletben, hiszen ha mindig azt hangoztatjuk, hogy amit elképzelt, az nem megfelelő, akkor egy idő után a gyermek leáll az önálló döntések meghozatalával, vagy azok többségébe nem fog beavatni bennünket. A kamaszból csak akkor válik boldog és kiegyensúlyozott felnőtt, ha egyrészt, meg tanul saját döntéseket hozni, másrészt, megtanulja azt is, hogy a döntéseinek mindig vannak következményei.

Kapcsolódó cikkek

A szülő nem pedagógus: íme az élményt jelentő meseolvasás trükkje

A szülő nem pedagógus: íme az élményt jelentő meseolvasás trükkje

Az esti meseolvasás mind a szülőre, mind a gyermekre jó hatást gyakorol, közös élményt és kapcsolódási pontokat eredményez.

A gyermek pozitív megerősítése - A szülő feladata ,hogy a gyermekből egy önálló és boldog felnőtt váljon

A gyermek pozitív megerősítése

A gyermek pozitív megerősítését egészen kicsi kortól szükséges elkezdeni és ez a szülő egyik kiemelt feladata. Mutatjuk, hogyan segíthet a szülő a gyermeke pozitív megerősítésében.

3 viselkedési probléma és kezelésük

3 viselkedési probléma és kezelésük

A gyerekek főként kisebb korukban, gyakran küzdenek különféle viselkedési problémákkal. A szülő feladata az, hogy valahogy segítő kezet nyújtson a gyermekének, hogy ezek a viselkedési gondok, minél hamarabb a múlté legyenek.