5 dolog, amit a szülőnek az életről meg kell tanítania a gyermekének
1. Nem szabad feladni
Ez az egyik legfontosabb. A gyermeknek tudnia kell, hogy bizony az élet tud nagyon nehéz is lenni, csakis rajtunk múlik, tőlünk függ, hogy mit hozunk ki belőle. Fontos, hogy a gyermeknek elmagyarázzuk, nem mindennap történnek jó dolgok, de nem is kell elkeseredni, ha valami nem sikerül. A lényeg, hogy soha ne akarja feladni, soha ne hátráljon meg, mert csak így lehet igazán boldog.
2. A kudarc az élet velejárója
A gyerekeknek már kicsi koruktól szükségük van kudarcélményekre, mert ha még a széltől is óvjuk őket, akkor azt fogják hinni, hogy az élet egy mese, ahol soha, semmi rossz nem történhet. A szülő feladata az, hogy a gyermek megfelelően fel tudja dolgozni a kudarcot és merítsen, tanuljon belőle.
3. Hogyan kell segítséget kérni
Amennyiben a gyermek azt látja otthon, hogy a szülei, vagy csak az egyik szülő folyton a mártír szerepében tetszeleg, és soha nem kér segítséget, akkor ő is azt fogja megtanulni, hogy hiába nem működik valami, amit egyedül képtelen megoldani, ő sem fog segítséget kérni senkitől. Pedig sokszor csak elegendő egy mély beszélgetés egy baráttal, és a gond, máris kisebbnek látszik. Néha muszáj segítséget kérni, mert nem tudunk mindig, mindent egyedül megoldani.
4. Hogyan kell élni
A gyereknek is meg kell tanulnia, hogy az élet miből is áll pontosan. Munkából és magánéletből. Ahhoz, hogy boldogok legyünk, nekünk, saját magunknak kell megteremteni a kettő közötti egyensúlyt és nagyon vigyázni kell, hogy a munka például ne menjen a magánélet rovására.
5. Hogyan segítsen másoknak és mikor mondjon nemet
A gyermek, felnőve, csak akkor várhat segítséget másoktól, ha ő maga is szeret segítő kezet nyújtani az embertársainak. Már egészen kicsi korában el kell neki magyarázni, hogy mi, emberek, nem vagyunk egyformák, így élhetnek a környezetünkben olyan emberek, akik mások, mint mi. Példamutató viselkedéssel a gyermek tőlünk is megtanulhatja, hogyan segítsen elesett embertársain. Viszont azt is tudnia kell, hogy a segítségnyújtásban meddig mehet el, és nem roppanhat össze, ha nem tud mindig, mindenkin segíteni. Ezért azt is meg kell a gyermekünknek tanulnia, hogy néha bármennyire is szeretne segíteni, néha muszáj nemet is mondani.