3 viselkedési probléma és kezelésük
1. A manipulatív gyermek
A gyerekek gyakran élnek a manipuláció eszközével. Ezt gyakran arra használják fel, hogy elérjék a szülőknél, amire nagyon vágynak, még abban az esetben is, ha a szülő világosan közölte, hogy nem kaphatja meg az adott dolgot. Milyen manipulációs viselkedési formákkal élnek a gyerekek? Ilyen lehet a sírás, a nyafogás, de még a hazugság is ilyen manipulációs eszköz lehet.
Amennyiben a gyermek rendszeresen manipulálja a szüleit, és a szülő ez ellen nem tesz semmit, akkor nem lesz könnyű dolga, hogy leszoktassa a gyermeket erről a viselkedésről. A kommunikáció segíthet leszoktatni a gyermeket erről a viselkedésről. Ha nyugodt hangnemben elmagyarázzuk a gyermeknek, hogy miért nem kaphat édességet, a gyermek megérti. Persze már a manipulációs viselkedés előtt szüksége van ezekre a beszélgetésre, hiszen, ha a gyermek rendszeresen élt a manipuláció eszközével, a szülőnek nagyon nehéz dolga lesz. A gyereknek el lehet magyarázni már otthon, hogy a boltban csak akkor kaphat egyetlen édességet, ha egész végig jól viselkedik, és nem hisztizik. Ellenkező esetben semmit sem kap. Ha ezt a szülő is képes lesz betartani, akkor a gyermek előbb-utóbb rájön, hogy nem lehet mindig az, amit ő akar.
2. A kérés figyelmen kívül hagyása
Hányszor fordul elő, hogy kérünk valamit a gyermekünktől, de ő mintha nem is hallaná meg a kérésünket? Mit lehet tenni? A gyermek nem fog ránk figyelni, ha a másik szobából kiabálunk neki, hogy ideje tanulni, vagy megteríteni az asztalt, vagy elpakolni a játékait. A gyerek csak akkor fog ránk hallgatni, ha a lehető legközelebb megyünk hozzá és szemkontaktust veszünk fel vele, és úgy próbáljuk neki elmondani a kérésünket. Sokkal hatékonyabb az a módszer, ha normális, nyugodt hangnemben kérünk tőle valamit, mintha felemelt hangon, szinte utasítjuk őt valamire.
3. Az unatkozó gyermek
A gyerekek gyakran unatkoznak. A szülő ilyenkor kétségbeesetten próbál valamilyen feladatot adni a gyermekének, pedig vannak esetek, amikor nem ez a megoldás. Az unalom, a semmittevés ugyanis remek alkalom arra, hogy a gyermek kicsit magába forduljon, saját maga hozzon döntéseket és ez még a kreativitását is fejleszti. Azonban ez nem minden gyermekre igaz, így a szülő abban segíthet a gyermekének, hogy egy napirendet alakítson ki a gyermeke életében, ugyanis azok a gyerekek, akik egy meghatározott struktúra szerint élik az életüket, kevesebb eséllyel fognak unatkozni.