Hogyan válasszuk ki a megfelelő sportot a gyermek számára?
Ne a gyerek döntsön
Ahhoz, hogy a gyermeknek kiválasszuk a megfelelő sportot, nem csupán a szülő akarata és a gyermek vágya szükséges, hanem bizony más feltételek is szükségesek ahhoz, hogy a gyermek ezt a „terhet” magára vállalja. Sok gyermek áhítozik valamilyen más mozgásra, mint amiben a testnevelés órákon részesül, bele is kezd egy adott sportba, aztán kiderül, hogy sem fizikailag, sem pedig érzelmileg nem érett még a dologra. Tehát, ahhoz, hogy a gyermek komolyabban is foglalkozzon valamilyen sporttal, fizikailag és érzelmileg is érettnek kell rá lennie. A fizikai érettség azt jelenti, hogy testileg alkalmas - e a gyermek a rendszeres sportra, edzésekre, ezzel együtt a plusz terhelésre. Az érzelmi érettség pedig nem más, minthogy a gyermek érzelmileg is elbírja a különórákkal járó nyomást, a stresszt, a versennyel járó izgalmat, illetve tud - e csapatban működni.
Sok mindent figyelembe kell venni
A gyermek életkora meghatározó. Attól, amiért szereti a focimeccset nézni a tévében, nem biztos, hogy neki való ez a sport. Nem azért, mert ügyetlen, és soha nem is lesz alkalmas, hanem abban az életkorban, amelyben éppen van, lehet még nincsenek meg azok a készségei és képességei, amelyek az adott sporthoz szükségesek.
Összehangolható a család életével
A gyerekek már egészen kicsi koruktól leterheltek. A gyerekek sem egyformák. Amennyiben a gyermek, amikor délután hazaér, szinte első dolga, hogy egy-két órát pihenjen, akkor nem biztos, hogy neki való az olyan sport, amely heti több különórát is jelent még pluszban az életében. Viszont, ha a gyerek csak behajítja a táskáját a szobájába és már megy is a barátokkal focizni, akkor rendelkezhet annyi fölösleges energiával, amelyet a sporttal nagyszerűen le tud vezetni. A döntést nem könnyű meghozni, de ezek az ismeretek is segíthetnek a helyes döntés meghozatalában.