A helikopter szülő 6 figyelmeztető jele

A szülő viselkedése és nevelési stílusa meghatározza, hogy a gyermekből milyen felnőtt válik. Léteznek úgynevezett helikopter szülők. Mit is jelent ez? A szülő állandóan a gyereke körül nyüzsög. Nem a rossz szándék vezérli, ennek ellenére nem tesz jót a gyermekével, azzal, ha mindig körülötte lebeg, mint egy helikopter. Lássuk, mi jellemzi az ilyen szülőket!
A helikopter szülő 6 figyelmeztető jele

1. Állandó szülői jelenlét

A helikopter szülő valóban mindig a gyermeke közelében lebeg. Többnyire nem szótlanul teszi ezt, hanem folyamatosan oktat, nevel, szabályokra figyelmeztet. A helikopter szülő nem hagyja, hogy a gyermeke önálló döntéseket hozzon. Nem hagyja a gyermeket levegőhöz jutni, nem enged a saját gyermekének teret. Ezzel a gyermeket gúzsba köti, és nem engedi, hogy a gyermek önálló személyiséggé érjen.

2. Mindent megcsinál a gyermek helyett

Legyen szó bármilyen korú gyermekről, a helikopter szülő minden feladatot átvállal a gyerek helyett. A kisebb gyereket nem hagyja önállóan öltözködni, a nagyobb helyett megírja a leckét. Ez nagyon helytelen, hiszen a gyerekeknek is szükségük van arra, hogy fejlődjön a problémamegoldó képességük. Úgy nem fog, ha a szülő minden gondot levesz a válláról.

3. Állandóan ellenőriz

A gyermek számára nagyon zavaró lehet, ha a szülő állandóan felhívja az iskolai szünetekben, ha benyit a gyerek szobájába, amikor a barátai éppen vele vannak. A helikopter szülő pedig mindig, mindenben részt akar venni, mindent tudni akar, mindig, mindenről be kell számolnia a gyermekének. Ezzel is a gyermek önállóságát és függetlenségét korlátozza. Eljön az idő, amikor lazítani szükséges a szülő-gyermek kapcsolaton, mert a gyermek így képtelen lesz arra, hogy felépítse a saját életét.

4. Túlfélt

A helikopter szülő túlfélti a gyermekét. Természetesen, a gyermeknek meg kell tanítani már egészen kicsi korától, hogy a világban léteznek veszélyes dolgok, de semmi baj sem történik, ha néha elesik, vagy felborul a biciklivel. A szülő nem lehet mindig a gyermeke mellett, és a gyermek sem kerülheti el a kisebb-nagyobb baleseteket.

5. Tökéletességre törekszik

A helikopter szülő egyik rossz törekvése, hogy a tökéletes szülő szerepében akar tetszelegni. Amennyiben a szülő mindig a tökéletességre törekszik, akkor ezt várja el a gyermekétől is, pedig a hibákból is sokat lehet tanulni és tökéletes szülő egyébként sem létezik, mint ahogy tökéletes gyermek sem.

6. Többes számban beszél

A helikopter szülő egyik legnagyobb vétke, hogy egy egységben látja magát a gyermekével, és többes számban beszél a gyermekkel, a gyermekről: Most akkor szépen megesszük a finom tejbepapit. Most szépen oda adjuk az óvónéninek a bonbont. Most akkor szépen megrajzoljuk, amit a tanító néni holnapra kért.

Azzal nincs gond, hogy a szülő segít a gyermekének, hiszen kisiskolás korban valóban rá kell vezetni a gyermeket a helyes tanulási módszerekre, de a gyermek egy önálló személyiség, és bármennyire szeretjük, egy különálló személyként szükséges kezelnünk.

Kapcsolódó cikkek

5 ok, hogy miért vétek haraggal lefeküdni

5 ok, hogy miért vétek haraggal lefeküdni

A harag rossz tanácsadó - tartja a mondás. És milyen igaz! Soha nem lenne szabad haraggal lefeküdni és alapvetően a haragnak kialakulni. Amennyiben két ember között nyílt a kommunikáció, úgy ez az érzés ki sem alakulhat.

A boldog házasság 4 esszenciális összetevője

A boldog házasság 4 esszenciális összetevője

A boldog házasságnak kitüntetett szerepe van a gyermek testi, lelki és szellemi fejlődése szempontjából. A szóülőknek nem pusztán apaként és anyaként kell önmagukra és a párjukra gondolni. Fontos, hogy a férj és feleség szerep is fennmaradjon, hiszen ez i

5 szülői szokás, amely károsan hat a gyermeknevelésre

5 szülői szokás, amely károsan hat a gyermeknevelésre

A szülői szokások nagyban meghatározzák, hogy milyen felnőtt válik a gyermekünkből. A nevelésben is meg kell találni azt a bizonyos középutat, hiszen az sem jó, ha a széltől is óvjuk a gyermekünket, de az sem megoldás, ha mindent ráhagyunk a gyermekünkre.