Az eltérő nevelési stílus veszélyei, megoldásokkal
Meg kell beszélni
Amikor a két szülő eltérően vélekedik a nevelési elvekről, akkor mindenképpen valamiféle egyezségre szükséges jutni még a gyermek születése előtt, hiszen a kétféle nevelési stílus és a különböző elvek és szabályok folyamatos konfliktusforrást jelentenek majd a gyermek megszületése után. Ez nem csak a gyermekre hat majd kedvezőtlenül, de a szülők házasságát is romba döntheti. Mindenképpen egyezségre kell jutni, mert a gyermek egészséges fejlődése csak abban az esetben biztosított, ha a szülők alapvető kérdésekben egyetértenek.
Közösen hozott szabályok
A gyereknek szabályokra van szüksége ahhoz, hogy biztonságban érezze magát a családban. Ezeket a szabályokat a szülőknek kell lefektetni. A két szülőnek a szabályok felállításában is egyezségre kell jutni. Meg kell egyezniük abban, hogy mikor feküdjenek le a gyerekek, kaphatnak e édességet, mikor és hogyan jutalmazzák meg őket. Szóval, egyszerűnek tűnik a feladat, mégsem az, ha a két szülő alapvető dolgokban eltérően gondolkodik.
Jutalmazás és büntetés
Nincs is annál rosszabb, amikor a gyermek valamilyen hibát követ el, az egyik szülő ezért valamilyen büntetést szeretne alkalmazni, vagy megszidja a gyermeket, a másik szülő pedig rögtön ölbe kapja a gyermeket és puszilgatja, és kedvesen duruzsol a fülébe. Ezzel a viselkedéssel a gyermek ismét csak összezavarodik, és nem fogja érteni, hogy az egyik szülő miért kiabál vele, amikor a másik szeretgeti. Később, amikor nagyobb lesz, vissza is él az engedékeny szülő jóhiszeműségével, nem beszélve arról, hogy ez a nagyon eltérő szülői nevelési stílus és az ebből fakadó konfliktusok, negatívan hatnak a szülők kapcsolatára, házasságára is.
Kompromisszumok kötése
A kompromisszumok az eltérő nevelési elvek esetén is működhetnek. Az egyik szülőnek el kell ismernie, hogy igenis szüksége van a gyereknek szabályokra, míg a másik szülőnek tudomásul kell vennie, ha jár is a szabályok megszegéséért büntetés, az nem lehet olyan mértékű, hogy az a gyermek fejlődésében kárt tegyen, hiszen egy enyhébb büntetés is lehet hatékony. A cél nem az, hogy a gyermek rettegjen attól, ha hibázik, milyen büntetést kap majd, hanem hogy tanuljon a hibákból, és ezek a negatív tapasztalatok is a javát szolgálják.
Nem szabad ráfeszülni
Hiába határozunk el valamit a gyermek születése előtt, hiszen a gyermek személyisége is meghatározhatja, hogy milyen nevelési elveket alkalmazunk. A szülőnek mindig rugalmasnak kell lennie, de jó, ha a két szülő mindig megbeszélni a nevelésben alkalmazott változásokat.
Tanuljanak egymástól
Nem mindenki tud azonnal beletanulni az apa és az anya szerepbe. A szülők segíthetik egymást abban, hogy belesimuljanak a szülői szerepbe. Mint oly sok esetben, itt is nagyon fontos a kommunikáció.