Nem biztos, hogy csak az éhség miatt eszik a gyermek
Okok, amiért a gyermek akkor is eszik, amikor valójában nem is éhes
A gyermek számtalan ok miatt nyúlhat az étel után. Ilyen ok lehet a depresszió, a fáradtság, a harag és a magány. Egyes gyerekek még akkor is sokat ehetnek, ha boldogok, bizonytalanok, csalódottak, de az unalom és a bennük dúló feszültség miatt is érezhetik azt, hogy bármennyire is nem éhesek, enniük kell.
A mértéktelen evés veszélyei
Amennyiben a gyermek sok ételt vesz magához, illetve akkor is eszik, amikor nem éhes, ez nagy veszélyt jelent az egészségére, hiszen el is hízhat. A súlyfelesleg pedig sok betegség okozója lehet. Ilyen a gyerekkori cukorbetegség kialakulása, de a szívet is megterheli a súlytöbblet, így nekünk, szülőknek kell odafigyelni a gyermek étkezésére. A szülőnek sem szabad az ételre jutalomként, jutalmazási eszközként gondolni. A gyermeknek egészen pici korától meg kel tanulnia, hogy csak kevés édességet ehet, és amikor valami bántja, vagy éppen nagyon boldog, ne étellel jutalmazza meg saját magát.
Amikor a gyermeket szeretnénk megdicsérni, ne édességgel, vagy étellel jutalmazzuk, hanem dicsérő szavakkal. A pozitív visszacsatolás jó hatással van a gyermek önértékelésére. Amennyiben nem étellel jutalmazunk, úgy a gyermek nagyobb motivációt fog érezni az egészséges életvitel kialakítására is.
Miben segíthet a szülő?
A szülő elsődleges feladata az, hogy észrevegye azokat a jeleket, amelyek miatt a gyermek az ételt részesíti előnyben. A gyerekkel sokat szükséges beszélgetni, hiszen a kommunikáció segíthet kideríteni, ha a gyermeket bántja valami, ha szorong, de az is egy figyelmeztető jel, ha a gyermek, akkor is eszik, ha boldog, ha minden rendben van a lelkiállapotával.
A gyerekek gyakran unatkoznak, de ez ellen szintén a szülőnek szükséges lépéseket tenni, hiszen nagyon sok gyermek éppen azért hízik el drasztikusan, mert unaloműzésként nyúl valamilyen harapnivalóért.
A szülőnek olyan egészséges alternatívákat kell felajánlania a gyermekének, aminek nincs köze az étkezéshez. Sokkal inkább az egészséges életvitelhez. Ez lehet bármilyen sport vagy szabadidős tevékenység, amely mind testileg, mind lelkileg jó hatással van a gyermek egészségére.
Az étkezést nem csak visszaszorítani kell, hanem az egészséges táplálkozásra is nagy hangsúlyt kell fektetni. Az étrend tartalmazzon minél több zöldséget és gyümölcsöt. Természetesen, édességet, desszertet is ehet a gyermek, de a mértékletesség nagyon fontos, hiszen így elkerülhetjük, hogy a gyermeknek súlyproblémái legyenek.