6 jel, hogy a család stresszes

A család egy rendszer. Ebben a rendszerben hiába csak az egyik családtag él át stresszhelyzetet, ezt a feszültséget a család többi tagja is megérzi, sőt, hatással is van rájuk. De milyen jelei vannak annak, ha az egész család stresszes? Mutatjuk a jeleket!
6 jel, hogy a család stresszes

1. A családi hangulat ridegsége

Stressz hatására a kortizol szintje megemelkedik a szervezetben, és ez bizony nyomot hagy a hangulaton is. A stressz depresszívvé formál. A negatív hangulatot pedig nem igazán lehet eltitkolni. Ez pedig átragadhat a családban mindenkire.

2. Az alvási szokások megváltozása

Amikor feszültek vagyunk, akkor mindent kilátástalannak látunk. Még az éjjeli alvás is nehezünkre esik, csak forgolódunk az ágyban és a megoldásokon agyalunk. A stresszes családtag, ha nem tud aludni, akkor éjjel is felkelhet és az ő nyugtalansága a többiekre is átragadhat.

3. A családtagok kerülése

A negatív hangulat olyannyira eluralkodhat az egyik családtagon, hogy akár teljesen kizárhatja magát a család életéből. Nincs kedve a családdal vacsorázni, nem nevet a szokásos családi vicceken, kihagyja a közös kirándulásokat és szabadidős tevékenységeket. Még, ha a többiek nélküle is megpróbálják jól érezni magukat, megbomlik a család egysége, és ez nyomot hagy a többiek kedélyállapotán is.

4. Betegségek elhatalmasodása

Nagyfokú és hosszan fennálló stressz hatására először csak az immunrendszer gyengül le, így azonban a kórokozók szabad utat találnak a legyengült szervezetben. A tartós és folyamatos stressz aztán krónikus betegségek sorozatát indíthatja el. Amennyiben az egyik családtag súlyosan megbetegszik, az hatással van a család tagjainak lelkiállapotára is.

5. Ha nincs fény az alagút végén

A stressz borúlátó gondolatokat szül. A stresszes személy sokat idegeskedik és ez a feszültség a család többi tagjára is átragad. A kommunikáció sem lesz megfelelő a kialakult helyzet miatt, így állandósulhatnak a veszekedések, ami megbontja a családi dinamikát. Amennyiben a stresszes helyzet sokáig fennáll, úgy a család, egy idő után, diszfunkcionálisan is működhet.

6. Negatív érzelmek

A feszült személy képtelen arra, hogy az életét, a helyzetét és ezzel együtt önmagát elfogadja. Mivel a gondok nem kerülnek megoldásra, így a gondterhelt személy egyre több negatív érzelmet táplál saját maga iránt. Viszont az önutálat a többiek iránti ellenszenvet is táplálja, ami szintén negatívan hat a családi kapcsolatokra.

Megoldás

A stresszel nem lehet egyedül megbirkózni. Sok esetben, elegendő a családtagok, a barátok segítsége, de eljöhet a pillanat, amikor szakorvosi segítséget szükséges kérni, mert hiszen a stressz egy mérgező folyamat. A soha nem múló feszültség nem csupán az adott személy testi és lelki egészségét veszélyezteti, hanem a családi harmóniát megbontva, a többiek lelkiállapotát is befolyásolja.

Kapcsolódó cikkek

Fogyás 40 éves kor után - Az anyagcsere lassul ugyan, de mégsem lehetetlen lefogyni

Fogyás 40 éves kor után

40 éves kor után nem is olyan egyszerű fogyni, hiszen ilyenkor már a csökkent ösztrogéntermelés miatt, egyre csak lassul az anyagcsere, ami bizony súlygyarapodást eredményez. Azonban vannak olyan módszerek, amelyek segítségével elérhetjük az ideális alako

A család szerepe az egészség megőrzésében

A család szerepe az egészség megőrzésében

A család kiemelt szerepet játszik az egészség megőrzésében. Nem csupán a fizikai egészségre hat pozitívan, de a lelki egészséget is védi.

Nem biztos, hogy csak az éhség miatt eszik a gyermek

Nem biztos, hogy csak az éhség miatt eszik a gyermek

Manapság sok gyermek küzd súlyproblémákkal. Amennyiben a gyermek a napi többszöri táplálkozás mellett is folyton éhesnek érzi magát, úgy betegség is állhat a háttérben. Nem biztos, hogy fizikai betegségről van szó, az is lehet, hogy érzelmi vagy lelki gon